CALTA 2017-2018 teams listed alphabetically / captain or summer contact |
division number /
captain in '16-'17 season |
|||
Division 1 | 1 | CIT | Citadel (Pam Witt) | 2 / Sarah Marshall |
2 | DNW | Dunes West (Jeri Drouillard) | 2 / Jeri Drouillard | |
3 | LEG | Legend Oaks (Su MacAdam) | 2 / Misty Brim | |
4 | LTP1 | Live-To-Play 1 (Donna Shoaf) | 1 / Donna Shoaf | |
5 | LTP2 | Live-To-Play 2 (Becky Williamson) | 1 / Becky Williamson | |
6 | LTP3 | Live-To-Play 3 (Angela Geraci) | 2 / Angela Geraci | |
7 | MAY | Maybank (Pamela Doggett) | 1 / Pamela Doggett | |
8 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Zal Maharaj) | 1 / Zal Maharaj | |
9 | STA1 | St. Andrews 1 (Keaton Mims) | 1 / Keaton Mims | |
10 | STA2 | St. Andrews 2 (Diana Cignavitch) | 1 / Diana Cignavitch | |
Division 1 plays 3 rounds: 27
matches + 6 official make-up days Coordinator: Donna Shoaf |
||||
Division 2 | 1 | CCC | Country Club (Heather Coleman) | 3 / Heather Coleman |
2 | CTC1 | Farmfield 1 (Kimberly Faust) | 2 / Kimberly Faust | |
3 | CTC2 | Farmfield 2 (Judy Dosher) | 2 / Judy Dosher (was CIT2) | |
4 | DNW | Dunes West (Denise Lauer) | 3 / Denise Lauer | |
5 | FCC | Family Circle (Chris Brown) | 2 / Chris Brown | |
6 | MAY | Maybank (Monica Goldstein) | 2 / Monica Goldstein | |
7 | MPR1 | Mt. Pleasant Rec 1 (Becky Zetrouer) | 2 / Becky Zetrouer | |
8 | MPR2 | Mt. Pleasant Rec 2 (Helen Bagwell) | 3 / Helen Bagwell (was PKW1) | |
9 | MPR3 | Mt. Pleasant Rec 3 (Beth McManus) | 3 / Beth McManus | |
10 | PKW | Park West (TBD) | 3 / Jess Hutto | |
11 | PNF | Pine Forest (Pascale Bortolin) | 2 / Pascale Bortolin | |
12 | SBK | Seabrook (Janet Faig) | 2 / Janet Faig | |
13 | SNF | Snee Farm (Penny Kiggans) | 2 / Penny Kiggans | |
14 | WLD | Wild Dunes (Ellie Bobilin) | 2 / Ellie Bobilin | |
Division
2 plays 2 rounds: 26
matches + 6 official make-up days Coordinator: Theresa Stanton |
||||
Division 3 | 1 | DAN | Daniel Island (Tamra Measure) | 2 / Tamra Measure |
2 | DNW | Dunes West (Leslie Baraso) | 3 / Kim Shellnutt | |
3 | DTP | Doty Park (Reanna Johnson) | 3 / Jenny Gabrielli | |
4 | FCC | Family Circle (Erin Grimm) | 4 / Erin Grimm | |
5 | ION | I'On (Joan Zaleski) | 4 / Joan Zaleski | |
6 | KWH | Kiawah (Carole Davie) | 3 / Carole Davie | |
7 | LTP | Live-To-Play (Amy Etheridge) | 4 / Neyse Barkley | |
8 | MAY | Maybank (Andrea Weinstein) | 3 / Andrea Weinstein | |
9 | SNF | Snee Farm (Alison Shor) | 3 / Alison Shor | |
10 | WLD | Wild Dunes (Maggie Tully) | 4 / Jodi Niswonger | |
Division
3 plays 3 rounds: 27
matches + 6 official make-up days Coordinator: Natalie Baker |
||||
Division 4 | 1 | CCC | Country Club (Lucy Freeman) | 5 / Lucy Freeman |
2 | CTC1 | Farmfield1 (Dort Maastricht) | 4 / Pat Smith | |
3 | CTC2 | Farmfield 2 (Bett Myrick) | 4 / Bett Myrick | |
4 | DAN | Daniel Island (Marilyn Mauriello) | 4 / Marilyn Mauriello | |
5 | DTP | Doty Park (Lenora Dietzel) | 4 / Shaye Hurd (was CRO) | |
6 | FCC1 | Family Circle 1 (Cheryl Bolek) | 4 / Cheryl Bolek | |
7 | FCC2 | Family Circle 2 (Amira Cranor) | 5 / Kyla Fain | |
8 | LEG | Legend Oaks (Lisa Diedrick) | 5 / Lisa Diedrick | |
9 | MAY | Maybank (Pamela Trudeau) | 4 / Pamela Trudeau | |
10 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Trish Richardson) | 4 / Trish Richardson | |
11 | PNF | Pine Forest (Gloria Odom) | 5 / Mary Lund | |
12 | SBK | Seabrook (Mary Allen) | 4 / Anita Schrenk | |
13 | STA | St. Andrews (Ann Rodgers) | 5 / Ann Rodgers | |
14 | WLD | Wild Dunes (Linda von Grotthuss) | 4 / Linda von Grotthuss | |
Division
4 plays 2 rounds: 26 matches + 6 official make-up days Coordinator: Judy Dosher |
||||
Division 5 | 1 | CTC1 | Farmfield 1 (Peggy Levinson) | 5 / Peggy Levinson |
2 | CTC2 | Farmfield 2 (Lisa Cobe) | 5 / Pam Olivier | |
3 | DAN | Daniel Island (Louise Pool) | 5 / Bev Byers | |
4 | DNW | Dunes West (Toni Peterson) | 5 / Toni Peterson | |
5 | FCC | Family Circle (Holly Stenger) | 5 / Holly Stenger | |
6 | MAY | Maybank (Kelli Ransone) | 5 / Maureen Bradley | |
7 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Roberta Gilman) | 5 / Alison Sessoms | |
8 | SBK | Seabrook (Jeannie Knowles) | 5 / Jeannie Knowles | |
9 | SNF1 | Snee Farm 1 (Amy Kelly) | 5 / Amy Kelly | |
10 | SNF2 | Snee Farm 2 (Judy Rivkind) | 4 / Fran Frick | |
Division
5 plays 3 rounds: 27
matches + 6 official make-up days Coordinator: Denise Lauer |
||||